Bajaj enduro motosiklet mi yapıyor?

Bajaj enduro motosiklet mi yapıyor?

Yakın bir süre içerisinde Bajaj “Adventurer” olarak bir marka adını kendi bünyesinde tescil ettirdi. Bu harket herkesin sorduğu soruyu beraberinde getirdi “Bajaj enduro motosiklet mi yapıyor?”

Bajaj’ın yaptığı bu hamle Dominar 400 tabanlı bir enduro motosiklet olabileceğini işaret ediyor olarak algılandı. Bildiğiniz gibi Türkiye’de başlangıç seviyesinde başarılı bir çizgi yakalayan Bajaj, Türkiye’den sonra Romanya ve Rusya’da da satışlarına başladı ve yakın vir süre içinde de Avrupa’ya açılma düşüncesinde. Marka satış adetlerini arttırmanın sadece düşük cc ile yeterli olmadığını ön görüp Dominar 400 ile orta segmenti hedeflediğini ve EURO4 politikası ile teknolojide de güncel olduklarını kanıtlamaya çalışan marka. Bajaj’nın Avrupa pazarında tutulabilmesi için Enduro bir motosiklet ile çok daha büyük bir kitleye hitap etmeye çalıştığını bu çıkan haber ile görmüş olduk. 2014 yılından beri 400 cc’lik naked ve super sport beklentisini 400 cc naked ile bi nebze azaltan Bajaj’ın sonraki hamlesini SS 400 olarak beklerken Enduro ile farklı bir segmente kaymaya başladığını görebiliyoruz. Bu şekilde yeni segmentlerde çok ses getirebilecek bir marka yolunda olduğunu görebiliyoruz.

Bajaj’ın kuskusuz bu hamlesinin diğer büyük nedeni ise 411cc’lik Royal Enfield’ın Himalayan modelide olabilir. Giriş segmentinde ki bu enduro motor Hindistan ve Asya’da satış trendinin yükselişini gördüklerinde buna kayıtsız kalamamaları gerektiğini düşündüğümüz Bajaj, bu atılım ile elindeki Dominar 400 gibi güçlü 373cc motorunu farklı segmentlerde değerlendirerek Avrupa pazarına çıktığında bu sektörde teknolojiye hazır ve yeniliklere açık olduğunu kanıtlacak.

Bildiğiniz gibi KTM’nin %47’lik en büyük hisse ortağı olan Bajaj, Kendi fabrikasında 400cc ye kadar olan KTM modelleri ile birlikte Kawasaki’nin de belli modellerinin üretimleri ile üretim kalitesini kanıtlamış oluyor. Bajaj’ın kendi üreteceği yeni enduro motosikletinde nasıl bir yol izleyeceği halen bilinmiyor…

Bizce izlenilecek en hızlı yol Dominar’ın şekilini değiştirerek 400cc bir Enduro yapmak. Ama bu süreçte tasarım ve teknolojinin yeni “Maceracı”ya nasıl dönüşeceği hep merak konusu olacak! Nisan ayında Dominar 400’lerin satışa başlaması ile Motosiklet tasarım firmalarıda kendi tasarladıkları kitleri dominarlara hazırlamak için çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda en çok dikkat çeken firma ise Hindistan temelli “Autologue Design” Tasarım firması. Şuan Hali hazırda sattıkları Dominar 400 enduro kiti (Bajaj Dominar 400 Tourex) ve Dominar 400 Diavel kiti (Domivel)’in satışlarını devam ettiyor. Belki bu gelişmeler bunu tetiklemişte olabilir.

Bunun yanında yakın bir zamanda Mr Deepak Kamath tarafından gerçekleştirilen 12.000 kilometrelik yolu (Dominar Trip360 Trans Siberian Odyssey) rahatça seyehat edebilmek için Dominarı aşağıdaki görünümünü almasını sağlayan “Sahyadri” ve motordaki performans iyileştirimelerini Hindistan’dan “Bali Motokraft” ve “Motokraft Racing” tamamlayarak, zorlu yol şartlarında daha dayanıklı bir Dominar 400 motosikleti yapmış oldular. Bu motor hiç bir sıkıntı yaşamadan bu seyahatini tamamlamış oldu. Bu gelişmelerde Bajaj için dikkat çeken detaylardan birisi oldu.

Bajaj Adventurer’ın en erken 2018 yılı sonunda hazır olabileceği düşünülüyor. Aynı dönemde piayasaya çıkacak olacak olan diğer markalara ait; BMW G310 GS, KTM 390 ADV ve Kawasaki X300 ile piyasada nasıl rakabet edeceği diğer merak edilen konulardan birisi olacak gibi…

Şuan Dominar 400’ün üzerindeki 373cc lik tek silidirli ve sıvı soğutmalı motoru 35 PS güç üretiyor. Hindistan Pune’de ki Chakan fabrikasında KTM için ürettiği Duke 390’da ki motor 44 PS güç sağlıyor. Bajaj tahmin ediyoruz ki dominar motoru üzerinde bazı güncellemeler yaparak bu motordaki gücü artırıp yeni bir tasarım ile çok farklı bir motor sunacağını umuyoruz.

Yazı “Beta Sürümü”ne aittir. İzinsiz hiç bir şekilde kullanılamaz.
Orjinali: http://www.betasurumu.com/bajaj-enduro-motosiklet-mi-yapiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir