Triumph maliyetlerini düşürmek için Hindistan’da üretime başlıyor.

Birkaç saat önce imzalanan yeni bir anlaşma ile Triumph ile Bajaj ortak üretim için el sıkışmış oldu. Bu anlaşmanın amacı 400cc ile 800cc arasında kullanıcıların daha uygun fiyatlı olarak motosikletlere ulaşmasınaı sağlamak. Bajaj’dan beklenilen üretim maliyetlerini düşürerek piyasa içerisinde tutunmayı sağlamak diyebiliriz.

Hindistan üretimi motorların piyasada artması ve hindistan içindeki alım gücününü artması ile bu pazarında hatrı sayılır bir şekilde artmış oldu. Dün sizin ile paylaştığımız haberde Honda sadece Hindistan pazarına sunmayı düşündüğü 300cc ile 400cc arası yeni bir model geliştireceği ve 2020 yılında piyasaya süreceği açıklandı. Bu süreçlerdende öncesine bakacak olursak geçen sene BWM gibi firma yeni üreteceği 310cclik motorunu Hindistanda TVS fabrikasında üretme kararı almıştı ve yakın bir zamanda da Hint üretimi bmw motorlar türkiyede satılmaya başlanmıştı.

Bu tarz avrupalı markaların yavaş yavaş üretimlerini Hindistana kaydırmalarının asıl nedeni ise avrupa da satacağı motorlarının fiyatlarını düşürerek karlılığı artırmak ve Hindistan pazarından da pay sahibi olmak. Avrupalı üreticilerin iştihaını kabartan olay şüphesiz Royal Enfield gibi bir markanın Classic 350 modelini geçen ay 60 bin adet satması olarak görülebilir.

Peki Triumph neden Bajaj’ı seçti?

Bunun en büyük nedeni KTM ürünlerini 125cc- 250cc ve 390cc motorlarının Hindistanda üretiminin olması çok büyük bir ihtimal. Bunun yanında Bajaj’ın %47 oranla KTM motosikletlerinin en büyük pay ortağı olması Bajaj’a olan güveni arttırdı. Bunun yanında üretmiş oldukları Pulsar serisi motosikletleri Türkiye, Romanya ve Rusya gibi ülkelerde satış rakamları oldukça iyi olması Triumph bu cesur hareketini desteklemiş olabilir.

Bu anlaşmadan en karlı kim çıkıyor?

Üretimi Hindistan’a taşıdıktan sonra maaliyetlerini oldukça düşürecek olan Triumph görünen tarafta kârlı görünsede, Bajaj KTM motosikletini üretirken edindikleri bilgiler ışında Pulsar NS 200 ile çok büyük bir atılım ile kendilerini teknoloji sağlamış oldu. Cruiser ve ağır başlı modellerde henüz yeni olan Bajaj, Triumph için 400cc ile 800cc arasındaki motor üretimleri ile kendisi için yeni modeller çıkarıp çıkarmayacağı şuan havada kalmış bir soru olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir