Hintlilerden bir geri dönüşüm mucizesi “Bajaj V” özellikleri ve inceleme

Bajaj yeni modeli Vikrant’ı (Bajaj V‘yi) tanıttı. Bu motosiklet Bajaj Pulsar ve Discover arasında bir segmentte olacak.

Emekli edilen INS Vikrant uçak taşıt gemisi hurdasından üretilen Bajaj V (Bajaj Vikrant) motorsikleti şubat ayı itibari ile lansmanı yapıldı ve piyasaya tanıtıldı.

1977 senesindeki Hint- Pakistan savaşında önemli rol üstlenen INS Vikrant, 2014 yılında emekli edilmişti. Bajaj, bu önemli mirasa sahip gemiye saygı amacıyla hurda metallerini satın aldı ve ortaya V (Vikrant) executive commuter’ı yarattı.

Bajaj_v_vikrant_photos(arkaplan_beta_surumu_versiyonu)

Bu yeni model, özel üretim serisi olarak INS Vikrant’tan alınan metaller tamamiyle kullanılana kadar devam edecek. Grenaj, far, kuyruk ve yakıt tankı tasarımı ile cafe racer tasarımında sahip olan motorsiklet, Discover ve Pulsar arasındaki boşluğu dolduracak bir segment oldu. 5 adet çift kollu alaşım jantlar ve zarif siyah egzoz; tanıtımında verilen detaylar arasında dikkati çekti.

Bajaj_v_vikrant_photos(eksoz)

Motorsiklette “INS Vikrant ın yenilmez metalinden üretilmiştir” yazan özel bir etikette bulunmakta. Hammaddenin özel oluşu haricinde çift yaylı arka amortisörler, ön disk, arka kampana ve 150cc lik hava soğutmalı motoru gibi geleneksel donanımları ile klasik bir bajaj olarak karşımıza çıkan özellikleri arasında…

Bajaj_v_vikrant_photos(sport_sele_koruma)

Bajaj Auto, Bajaj V’nin (Vikrant) bugüne kadar ürettikleri en gurur verici ürün olduğunu belirtiyor. V’nın anlamı ise Yenilmez oalrak biliniyor. Bu özel motorsiklet ayrıca Hindistan’ın 2 teker piyasasında da yeni bir segment oluşturmuş oldu.

Amaç prekiklik ve spor yapının en uygun karışımını sunmak. Bajaj yeni ürünü için “sıkı commuter” adınıda kullanıyor.

Bajaj_v_vikrant_photos(depo_logo)

Çarpıcı grenaj, far, yakıt tankı ve sele yapısı çeşitli askeri ekipmanlardan esintiler açıkça görülebilir. V şeklindeki farın yanısıra şişirilmiş yakıt deposunda V rütbeside bulunmakta.

Sağlamlık hissiyatını vermek üzere bu motorda daha geniş çatal ve lastikler mevcut. 5500 devirde 13Nm tork ve 7500 devirde 12 PS güç veren 150cc hava soğutmalı DTSi motoru çift beşikli şase ile destekleniyor. Bajaj, V15’in kendi segmentinde artçı selesi olup 0 km den herhangibir viteste kalkış yapabilen tek motorsiklet olduğunu söylüyor. Önde 240mm disk fren ve arkada 130mm kampana freni mevcut. Ön jant 18 inch olup 90/90 lastiğe sahipken arka jant 16 inch olup 120/80 lastik kullanmakta.
Bajaj V15’in 13 litrelik yakıt deposu var.

Bajaj_v_vikrant_photos(arka_stoplar)

Daha da seçkin özellikler ise; yüksek kalite sele, LED stop, yakıt göstergesinin renk değiştirebilen LEDleri ile ön panel. Depoda “INS Vikrant ın yenilmez metalinden üretilmiştir” yazan özel etiketi olduğunuda belirtmiştik.

Bajaj_v_vikrant_photos(beyaz_renk)

Motorsiklet siyah ve beyaz olmak üzere 2 renk seçeneği ile üretiliyor.

Bajaj V (Vikrant) V15 in fiyatı Hint Para birimine göre 60000 INR ile 70000 INR arası olacak.

Türkiye’de 2016 yılı içerisinde bu modeli getirilmeyeceği söyleniyor. Büyük ihtimal 2016 Motosiklet fuarında da göremeyeceğiz. Hindistan da teslimat ve piyasaya sürüm mart ayına planlanmış olup üretim 5 şubat’ta başlandı. Net fiyat ve km başına yakıt bilgileri motorsiklet resmi olarak satışa sunulduktan sonra belli olacak.
Son olarak eklemek isteriz ki bu modelin tasarımı bize ilk bakışta “MOTO GUZZI V7 II STONE” modelini andırdı 😉
Bajaj V15 (Vikrant) Teknik Özellikleri
Motor : 149.5 cc ve Tek silindirli
Maksimum Güç : 7,500 rpm de 12 bhp
Maksimum Tork : 5,500 rpm de 13 Nm
Ön Süspansiyon : Teleskopik
Arka Süspansiyon : Çift yaylı hidrolik tip yüklü (Nitrox’lu)
Ön ve Arka Disk Frenler : 240 – 130
Ön Lastik : 90/90 – 18 inch
Arka Lastik : 120/80 – 16 inch
Yakıt Deposu : 1.7 rezerv toplam 13 litre kapasiteli

Bajaj V15 (Vikrant) Boyutları
Uzunluk : 2044 mm
Genişlik : 780 mm
Yükseklik : 1070 mm
Boş Ağırlık : 135.5 kg
Sele Yüksekliği : 780 mm

bajaj-v-(teknik-özellikler)

3 thoughts on “Hintlilerden bir geri dönüşüm mucizesi “Bajaj V” özellikleri ve inceleme

  1. bajaj dan aldığım bilgiye göre hem v15 v12 2017 ikinci yarıda gelicek dendi fiyat hakkında döviz yüzünden bilgi veren malesef yok ):

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir