App plaka nedir? App plaka yasak mı? App plaka cezası ne kadar? Sahte Plaka Nasıl anlaşılır?

Merhaba sevgili betalılar bu videomuzda size app plaka hakkında bilgiler vereceğim.

Konumuza geçmeden önce şunu söylemek istiyorum, Türkiye’de kullanılan araç tiplerine ait; farklı şekilde, boyutta, kamu yada özel olarak kullanılan araçlar için farklı plakalar vardır. Bu videoda anlatacağım plakalar şahsi ve ticari olarak kullanılan plakalar için geçerli olup araştırmamı bunun üzerine yoğunlatırıp yaptım.

APP Plaka nedir?

Şimdi app plaka nedir ilk önce ne olduğunu öğrenelim. App aslında kısaltılmış bir isimdir bunu açacak olursak, Amerikan Press Plaka olarak geçmektedir. Araştırma yaptığım süre boyunca internette hep bu şekilde bir açıklama ile karşılaştım. Aslında diğer orjinal basılan plakalarla üretimi sırasında çok bir farklılık yok. Genel olarak üretiminde esnasında fakrlı yazı tipleri kullanılıyor ve yapım aşamasında biraz daha dikkatli çalışıyor. Hepsi bu kadar..

APP Plaka nasıl üretiliyor?

Font tiplerinden bahsetmişken Alman, Fransız Düz, Fransız Kesikli, İstanbul İnce ve İstanbul Kalın gibi farklı yazı tipleri var. App plaka sadece bununlada sınırlı değil diğer seçebileceğiniz özellikler arasında çerçevelerde var. Çerçevesiz, beyaz veya siyah çerçeve yaptırmanın yanında özel bir alt şerit içinde istediğiniz yazıyıda yazdırabiliyorsunuz.

Birçok App plaka üreticisi fark ettiğiniz gibi ince aliminyumdan üretim yapıyor.Fakat Trafik yönetmeliğindeki plaka ile ilgli madde 53’e bakacak olursak, detaylı bir şekilde orjinal bir plakanın hangi standartlara uygun olması gerektiğini çok detaylı bir şekilde belirtmiştir. O kadar detaylı ki plakanın gerilme direnci ve kabartmanın standart olarak 3mm olacağı ve köşe yuvarlamalarının en fazla 1cm olması gerektiği çok detaylı bir standarttan bahsediyouz.. Ama app plakalar bu maddede geçen standartlarda değil, hafif olması için çok daha zayıf ve daha hafif bir plakadan üretildiğini bilmek gerekli.

Peki app plaka neden kullanıyor?

Standart üretim plakalarını beğenmeğen araç sahipleri istedikleri ebatta ve yazı fontunda istedikleri bir pakalaya sahip olabiliyor. İşlem süreci daha dikkatli olunca tabiki daha güzel görüntüsü olan daha kalın yazı tipinde şık ve gösterişli bir sonuç çıkıyor. üreticiler bundan dolayı insanlar için cazip farklı bir özellik daha sunmuş oluyor. Genelde pahalı veya modifiye edilmiş otomobillerde ve motosikletlerde çokça görebiliyoruz bu tarz plakaları.

Benim plakam App plakalamı?

Böyle bir soruyu neden soruyor olabiliriz diye düşünecek olursak? ikinci el bir araç aldığınızda Sizden önceki sahibi plakasını değiştirmiş olabilir. İlk bakacağımız şey plakanın çerçevesi varmı? App plaka yaptıranlar genelde plakalarının çerçevesi olmasını istemezler. Plakanın gerçekmi yoksa app mi olduğu ilk olarak bu şekilde anlaşılabilir. Çerçevesi olmayan plakalar app plakaladır diyede tam kesin birşey yok. Hemen korkmayın. Sizden önceki sahibi bu konuda hassas ise bunu orjinal plakanın çerçevesini kesip yapmışta olabilir. Üzerinde bulunan mavi TR’nin üzerinde yada şehir plaka kodundan sonra Türkiye Şoförler Odası Federasyonu mührünün olması gerekli. Dikkatlice bakacaksanız bunun üzerinde “TŞOF” olarak yuvarlak kabartma ve içinde şehir plaka kodu bir soğuk mühür ile oraya işlenmiş mi? Burada mühür varsa rahat olabilirsin. Çoğu şoför odası app plaka üstüne TŞOF mührü vurmaz. Ama bazı uyanık app plaka satıcıları “Cemiyet Mühürlü”dür diye app plaka satıyor. Bu şekilde kanıp bu plakaları almayalım. Bunlar haricinde bakmanız gereken birkaç şey daha var. Plakanız beyaz kısmı gece ışıkta yansıma yapan özel malzeme ile boyanmış mı? Bunu çep telefonunuzun flashlı olarak çekerek anlayabilirsiniz. Üzerinde Şoförler Odası mührünün üzerinde rastgele harfler mi basılmış yoksa “TŞOF”mü var? Beyaz boyalı alanın üzerinde dalga şeklinde farklı yansımaların oldu ve yakından bakında kutucuk içinde TR yazılı reflektif özel boyalı alanlarında olması gerekiyor. Eğer bunların tümü sizin plakanzda yoksa. En kısa sürede plakanızı orjinal ile değiştirin.


Plakamı kaybettim App plaka yaptırsam olmaz mı?

Yolda giderken plakamı düşürdüm ve bulamadım bundan dolayı dosya ve kayıp işleri ile uğraşmak istemiyorum app plaka yaptırsam olmaz mı? diye yanlış düşüncelere hiç bir zaman girmeyin. Plakanızın çalınmadığı ne malum? Başınıza hiç bir şekilde iş almamak için dilekçenizi ve gazeteye ilanını vermek sizin için en iyi seçenek. Zaten app plaka yaptırmak normal plaka çıkartmaktan çok daha maliyetlidir. Tek bir app plaka için ortalama 40-50 tl öderken aracınız için alacağınız bir çift plaka ile aynı fiyata mal olacak. En azından garantide olursunuz. Dip not plakanızın çalındığını düşünüyorsanız. Yeni plaka çıkardığınızda Emniyet Genel Müdürlüğün sadece EDSlerin fark etmesi için plakanıza özel bir kod tanımlıyor ve aynı anda iki farklı yerde yakalarsa takibe alıp diğer kullanan kişileri yakalıyor. buda sizin için ufak bir bilgi olsun.

App plaka kullanmak bir suçmu?

Evet bir suç! “Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak” suçu ile, sürücüye 844 TL para cezası ve ehliyetine de 10 ceza puanı işleniyor. Orjinal plakanız araçta yoksa app plakanız sökülüyor ve aracın ruhsatına ve araca el konuluyor. Tabi bunları giderdiğin zaman aracınızı ve Ruhsatınızı geri alabiliyorsunuz. Bu arada yeni yapılan bir düzenleme ilede Bu plakaların üretimide suç kapsamına alındı ve üreticileri tespit edildiklerinde 10.000 para cezası bulunuyor.

bu video size app plaka ilgili araştırabildiğim bilgileri sunmaya çalıştım. Bu konu hakkında eksik gördüğünüz ayrıntıları video altına yazabilirsiziniz. Bir sonraki videoda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın.

@betasurumucom #betasurumucom #vlog #motovlog #dualvlog #türkiye #turkey #istanbul #youtube

Bize destek olmak için ABONE OL’un & Beğenin & Paylaşın & Yorum yapın!

İletişim için yorum yazabilir yada: betasurumucom@gmail.com
Web adresimiz: http://www.betasurumu.com

Beta Sürümü Sosyal Medya Hesapları:
Facebook: https://www.facebook.com/betasurumucom
Twitter: https://www.twitter.com/betasurumucom
instagram: https://www.instagram.com/betasurumucom
Tumblr: https://betasurumucom.tumblr.com
Google Plus: https://plus.google.com/+Betasurumucom
Myspace: https://myspace.com/betasurumucom
Pinterest: https://www.pinterest.com/betasurumucom
Blogger: https://betasurumucom.blogspot.com.tr
Wordpress: https://betasurumucom.wordpress.com

Beta Sürümü Video Kanalları:
Youtube: https://www.youtube.com/c/betasurumucom
Younow: https://www.younow.com/betasurumucom
Dailymotion: http://www.dailymotion.com/betasurumucom
İzlesene: https://www.izlesene.com/betasurumucom
Webtv: http://betasurumucom.web.tv
Vimeo: https://vimeo.com/betasurumucom

app plaka nedir,app plaka cezası,app plaka mühürlü,app plaka ceza,app plaka,app plaka modelleri,app plaka açılımı,app plaka basımı,app plaka basma makinası,app plaka basım,app plaka çeşitleri,
app plaka cezası varmı,app plaka cezası ne kadar,app plaka çerçevesi,app plaka çeşitleri ve fiyatları,app plaka çeşitleri aksesuarları,app plaka çift mühür,app plaka çerçeveli,app plaka deneme,app plaka değiştirme,app plaka değişimi,app plaka ekşi,app plaka en ucuz,app plaka fiyat,app plaka fontu,app plaka forum,

1 thought on “App plaka nedir? App plaka yasak mı? App plaka cezası ne kadar? Sahte Plaka Nasıl anlaşılır?

  1. Merhaba anlattığınız gibi herşey tamam soğuk mühür reflektörlü yansına kutucuk içinde tr ibareleri , fakat çerçeve yok ama ben bu plakayı tşof ten aldım aracı sıfır alınca herşey yasal olarak şimdi ise polis plaka app değiştir diyor ne yapmam lazım ben bu plakayı alırken cemiyet app istersen 10 tl fark vereceksin dedi verdim ve cemiyet ten aldım plakayı şimdi ne yapmam lazım sahte değil internetten alınma değil cemiyetten alınma ne yapmam lazım acil cevap verebilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir